Утворена 15 жовтня 1932 року. За площею - одна з найбільших областей України (31,9 тис. км 2). Населення - 959,3 тис. жителів (станом на 01.01.2022 року). Розташована у північній частині України і межує з російською федерацією (225,09 км держкордону), республікою білорусь (232,61 км держкордону), Сумською, Полтавською та Київською областями.
Чернігівщина - край з потужним економічним, інтелектуальним і природним потенціалом. У галузевій структурі промисловості пріоритетними є харчова, паливна, машинобудівна і металообробна, деревообробна, целюлозно-паперова, легка. Помітну роль відіграють електроенергетика, хімічна та нафтохімічна промисловість.
Потенційні можливості підприємств дають змогу виготовляти унікальні вироби виробничо-технічного призначення, широкий спектр товарів народного споживання, здатних задовольняти потреби національного і зовнішнього ринків.
Чернігівщина має значний сільськогосподарський потенціал і є однією з найбільш аграрно-розвинутих в Україні. У поліській частині більше разом із зерновими вирощується картоплі і льону, в лісостепу - зернових культур і цукрових буряків.
Значне місце належить тваринництву, в основному це - скотарство молочно-м`ясного напрямку, свинарство і птахівництво. Географічне розташування на межі інших держав, природні можливості, розгалужена мережа автомобільних шляхів, доступ до ринків України та інших країн створюють можливості для збільшення експортного потенціалу.
Площа — 31.9 тис. км2 (5,3 % території України). За площею Чернігівщина посідає 3-е місце серед областей.
Відстань від м. Чернігова до м. Києва:
– залізницею 209 км;
– автошляхом 141 км.
Область розташована на півночі України, в поліській та лісостеповій зонах Придніпровської низовини. Лісами вкрито 20 % території.
Територією області протікає 1570 річок загальною довжиною близько 8,5 тис. км. Найбільші річки: Дніпро, Десна з притоками Сейм, Остер, Снов, Убідь, на півдні — Удай.
Географічні координати крайніх точок Чернігівської області:
Північ — 52˚ 22ʹ 45ʹʹ пн. широти
Південь — 50˚ 04ʹ 50ʹʹ пн. широти
Захід — 30˚ 30ʹ 00ʹʹ сх. довготи
Схід — 33˚ 30ʹ 00ʹʹ сх. довготи
Клімат помірно-континентальний. Середньорічні температури: січня -7 °С, липня +19 °С.
Середньорічна кількість опадів: 550–660 мм.